За да разберете как работят пожарогасителите, първо трябва да знаете малко за огъня. Три елемента трябва да присъстват едновременно, за да се предизвика химическата екзотермична реакция – огън.
1. Кислород за поддържане на горенето,
2. Достатъчно топлина, за да се повиши температура на материала до неговата точка на запалване.
3. Гориво или горим материал
Кислородът, топлината и горивото се наричат “огнен триъгълник”. Ако извадете някой от тези три елемента няма да възникне пожар или огънят ще бъде потушен.
По същество пожарогасителите гасят пожар, като отнемат един или повече елементи от огнения триъгълник.
Пожарната безопасност, в най-основния си вид, се основава на принципа на разделяне на източниците на гориво и източниците на запалване.
Видове пожари
Не всички горива са еднакви и ако използвате грешен тип пожарогасител на грешен тип гориво, всъщност можете да влошите нещата. Ето защо е много важно да се разберат четирите различни класификации на “горивото”.
Клас А – Дърво, хартия, плат, боклук, пластмаса. Твърди горими материали, които не са метали.
Клас B – Запалими течности: бензин, масло, грес, ацетон. Всеки запален неметал в течно състояние.
Клас C – Електрически: електрическо оборудване под напрежение, което докато е “включено” в мрежата, ще се счита за пожар от клас C.
Клас D – Метали: калий, натрий, алуминий, магнезий
Освен ако не работите в лаборатория или в индустрия, която използва тези материали, е малко вероятно да се наложи да се справите с пожар от клас D. За гасене на такъв пожар са необходими специални гасителни средства (Metal-X, пяна).
Повечето пожарогасители имат етикет с пиктограма, която показва за кои тип пожар е предназначен пожарогасителят.
ВИДОВЕ ПОЖАРОГАСИТЕЛИ
Воден пожарогасител
Водните пожарогасители са пълни около две трети от бутилката с обикновена чешмяна вода, след което са под налягане с въздух. По същество водният пожарогасител е просто гигантски “воден пистолет”. Те са предназначени само за пожари от клас А (дърва, хартия, плат).
Какво трябва да запомните за водните пожарогасители
Никога не използвайте вода за гасене на пожари от запалими течности. Водата е изключително неефективна при гасене на този вид пожар и всъщност можете да разпространите огъня, ако се опитате да използвате вода върху него.
Никога не използвайте вода за гасене на електрически пожар. Водата е добър проводник и може да предизвикате токов удар. Електрическото оборудване, включително компютрите, трябва да бъде изключено от захранването, преди да използвате воден пожарогасител върху него.
Водният пожарогасител гаси пожар, като отнема “топлинния” елемент на огнения триъгълник.
Пожарогасители с въглероден диоксид
Пожарогасителите с въглероден диоксид са пълни с незапалим газ въглероден диоксид под екстремно налягане. Можете да разпознаете CO2 пожарогасител по твърдата фуния и липсата на манометър.
CO2 бутилките са червени и варират от 2 kg до 30 kg или повече. При по-големите размери твърдата фуния ще бъде разположен на края на дълъг, гъвкав маркуч.
Етикетът на пожарогасителя CO2 е проектиран за клас B и C (запалими течности и електрически) пожари.
Въглеродният диоксид гаси пожара, като измества кислорода или отнема кислородния елемент на огнения триъгълник. Въглеродният диоксид също е много студен, тъй като излиза от пожарогасителя под налягане и образува сух лед, така че и охлажда горимият материал. CO2 може да са неефективни при гасене на пожари от клас А, тъй като може да не са в състояние да изместят достатъчно кислород за успешно гасене на пожара. Материалите от клас А също могат да тлеят и да се възпламенят отново.
CO2 често се срещат в лаборатории, механични помещения, кухни и зони за съхранение на запалими течности. Всички CO2 пожарогасители се подлагат на хидравлично тестване и презареждане на всеки пет години.
Прахови пожарогасители
Праховите пожарогасители се предлагат в различни видове. Може да ги видите с етикет: “DC”, съкратено от “dry chem”, “ABC”, което показва, че са предназначени за гасене на пожари от клас A, B и C, или “BC”, което показва, че са предназначени за гасене на пожари от клас B и C.
Праховите пожарогасители са пълни с фин жълтеникав прах. Най-голямата част от този прах се състои от моноамониев фосфат. Азотът се използва за херметизиране на пожарогасителите. Пожарогасителите ABC са червени и варират от 1 kg до 50 kg или повече.
Изключително важно е да определите кои видове прахови пожарогасители се намират във вашия район. Прочетете етикетите и знайте местоположението им! Не искате по погрешка да използвате пожарогасител “BC” при пожар от клас А, мислейки, че това е пожарогасител “ABC”. Праховите пожарогасители гасят пожар, като покриват горивото с тънък слой прах, отделяйки материала от кислорода във въздуха. Прахът също така работи за прекъсване на химическата реакция на огъня, така че тези пожарогасители са изключително ефективни при гасене на пожар.
Тези пожарогасители могат се ползват в лаборатории, производствени помещения, стаи за почивка, складове за химикали, офиси, превозни средства и др. Праховите пожарогасители, предназначени за пожари от клас B и C, могат да бъдат разположени на места като ресторанти, кухни или зони със запалими течности.
ПРАВИЛА ЗА ГАСЕНЕ НА ПОЖАР
Пожарите могат да бъдат много опасни и винаги трябва да сте сигурни, че няма да застрашавате себе си или другите, когато се опитвате да гасите пожар. Поради тази причина, когато възникне пожар:
ЗАДЕЙСТВАЙТЕ АЛАРМАТА. Ако откриете или подозирате пожар, включете пожарната аларма на сградата. Ако в сградата няма аларма, предупредете останалите обитатели, като чукате на вратите и викате, докато излизате.
НАПУСНЕТЕ СГРАДАТА. Опитайте се да спасявате други само ако можете да го направите безопасно. Отдалечете се от сградата и далеч от пътя на пожарната. Не се връщайте в сградата, докато пожарната не каже, че е безопасно да го направите.
ОБАДЕТЕ СЕ НА ПОЖАРНАТА. Наберете 112. Дайте колкото е възможно повече информация на аварийния диспечер. Пълната и незабавна евакуация е най-безопасна. Използвайте пожарогасител само ако огънят е много малък и знаете как да го направите безопасно. Ако не можете да угасите огъня, напуснете веднага. Уверете се, че пожарната е извикана – дори ако смятате, че огънят е изгасен.
Преди да решите да се борите с огъня сами, имайте предвид следните правила:
НИКОГА НЕ ГАСЕТЕ ПОЖАР, АКО:
1. Вие не знаете какво гори. Ако не знаете какво гори, не знаете какъв тип пожарогасител да използвате. Дори ако имате пожарогасител ABC, може да има нещо в огъня, което ще експлодира или ще произведе силно токсичен дим. Вероятно ще знаете какво гори или поне ще имате доста добра идея, но ако не го направите, оставете пожарната да се справи.
2. Огънят се разпространява бързо отвъд мястото, където е започнал. Времето за използване на пожарогасител е в началните етапи на пожар. Ако огънят вече се разпространява бързо, най-добре е просто да евакуирате сградата, като затворите вратите и прозорците зад себе си, докато излизате.
3. Инстинктите ви казват да не го правите. Ако по някаква причина се чувствате неудобно от ситуацията, просто оставете пожарната да си свърши работата.
4. Последното правило е винаги да се позиционирате с изход или средство за бягство зад гърба си, преди да се опитате да използвате пожарогасител, за да гасите пожар. В случай, че пожарогасителят не работи или се случи нещо неочаквано, трябва да можете да излезете бързо и да не искате да останете в капан. Само помнете, винаги дръжте изход зад гърба си.
КАК СЕ ИЗПОЛЗВА ПОЖАРОГАСИТЕЛ:
1. Издърпайте щифта. Това ще ви позволи да задействате пожарогасителят.
2. Насочете към основата на огъня. Ако насочите към пламъците (което често е изкушението), гасителният агент ще прелети направо и няма да свърши работа. Трябва да ударите “горивото”.
3. Стиснете горната дръжка или лост. Това натиска бутон, който освобождава съдържанието на пожарогасителя, което е под налягане.
4. Движете маркуча с фунията на пожарогасителя около огъня докато огънят изгасне напълно. Започнете да използвате пожарогасителя от безопасно разстояние, след което продължете напред. След като огънят изгасне, наблюдавайте района, в случай че отново се запали.